Magyar jogászok próbálnak tenni Beke Istvánék kiszabadításáért
Magyarország kolozsvári főkonzulátusán tartott csütörtöki sajtótájékoztatón jelentette be Lomnici Zoltán korább legfelsőbb bírósági elnök és Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő, hogy a jog és a nyilvánosság eszközeivel próbálnak tenni a terrorizmus vádjával elítélt Beke István és Szőcs Zoltán szabadon bocsátásáért.
Amint elmondták, pénteken a csíkszeredai börtönben látogatják meg az öt-öt évre elítélt két székelyföldi férfit. Az Emberi Méltóság Tanácsa jogvédő szervezetet vezető Lomnici Zoltán úgy vélte: politikai fogolynak kell tekinteni a két székely elítéltet, hiszen az eljárási szabályokat megsértve, bizonyítékok nélkül ítélték el őket, úgy, hogy védőiknek nem adtak lehetőséget arra, hogy felkészüljenek az ítélethirdetés napján megváltoztatott vádak elleni védekezésre. Szerinte az ítélettel a román centenárium évében az erdélyi magyarságnak akart üzenni a román államhatalom. Lomnici Zoltán fontosnak tartja annak felmutatását, hogy a magyar nemzet egységes. Ha a nemzet bármely tagját sérelem éri, ezt nem hagyja szó nélkül sem az állami, sem a civil szféra. Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédét idézve kijelentette, hogy a politikának és a civil szférának is van teendője ebben az ügyben.
Bajkai István elmondta: áttanulmányozta a peranyagot, amely alapján a román legfelsőbb bíróság az ítéletet hozta, és megállapította, hogy az "hemzseg a hibáktól". Azért tartotta súlyosnak az ügyet, mert szerinte a peranyag az 1950-es éveket idézi, amikor mind Magyarországon, mind Romániában az osztályharc eszközének tekintették a jogot.
A jogász politikus a mai Európában elfogadhatatlannak tartotta, hogy a román politika jogi köntösbe bújtatott intézkedésekkel lép fel a magyar autonómiatörekvésekkel szemben. Úgy vélte: az ítélettel az egész erdélyi magyar közösséget akarták megfélemlíteni. Bajkai István példátlannak minősítette, hogy az ügyészség a terrorvád alátámasztásának a bizonyítékaként említette, hogy a székelyföldi férfiaknál Wass Albert-regényt találtak.
Az MTI kérdésére Bajkai István elmondta: a jogorvoslatnak romániai lehetőségei is vannak. Ezek között az ítélet rendkívüli felülvizsgálatát és a kegyelmet említette. Úgy vélte: tévedés úgy tekinteni, hogy a kegyelem kérése a vádak beismerésével lenne egyenértékű. Hozzátette, az Emberi Jogok Európai Bírósága a Romániában hozott ítéletet nem érvénytelenítheti, de megállapíthatja, hogy sérültek az eljárás során az elítéltek emberi jogai, és ezért kártérítést ítélhet meg.
- 35692 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35694 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35694 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35695 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35697 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35697 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni